Usuwanie blizn Kraków

usuwanie blizn KrakówBlizny to często występujące zmiany skórne, które powstać mogą u osób w każdym wieku i w dowolnej lokalizacji na ciele. Pod pojęciem blizny kryje się nieprawidłowa tkanka, która powstaje w efekcie przerwania ciągłości skóry, a następnie – nieprawidłowego gojenia się rany. Czym blizna różni się od prawidłowej tkanki? Najbardziej rzucającymi się w oczy cechami blizny jest jej zmieniony koloryt – od żywoczerwonego w pierwszym okresie po urazie, poprzez brązowawy, aż po perłowobiały w przypadku blizn utrwalonych. Odmienna jest także struktura blizny – ta nieprawidłowa tkanka jest mniej elastyczna. Ponadto blizna pozbawiona jest gruczołów potowych i łojowych, a także zakończeń nerwowych.
Powszechnie stosowany podział blizn obejmuje przyczyny ich powstania – wyróżnia się blizny potrądzikowe, pourazowe, pooperacyjne (w tym bliznę po cesarce), blizny pooparzeniowe. Natomiast z punktu widzenia leczenia blizn aktualny jest podział na blizny zanikowe i przerostowe. Możliwe jest usuwanie blizn każdego typu – konieczne jest jednak przeprowadzenie konsultacji lekarskiej oraz opracowanie indywidualnej terapii.

Co wpływa na skuteczność leczenia blizn?

Na usuwanie blizn w gabinecie medycyny estetycznej decyduje się coraz większa liczba osób dotkniętych tymi specyficznymi zmianami skórnymi. Decyzja o poddaniu się zabiegom usuwania blizn podyktowana jest nie tylko względami estetycznymi; blizny mogą bowiem stanowić źródło takich dolegliwości jak pieczenie i swędzenie skóry, uczucie ciągnięcia czy przykurcz blizny. Duża popularność zabiegów na blizny wynika także z coraz lepszej dostępności rozmaitych zabiegów, umożliwiających usuwanie blizn zanikowych oraz przerostowych.
Powodzenie zabiegu usuwania blizn zależy od wielu czynników. Priorytetem jest przeprowadzenie szczegółowej konsultacji lekarskiej, podczas której oceniony zostanie rodzaj blizny, jej kształt, głębokość i rozległość. Konieczne jest ponadto wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do wykonania poszczególnych zabiegów usuwania blizn. W oparciu o uzyskane informacje planowana jest terapia usuwania blizn. Jej efektywność jest wypadkową następujących czynników:
- stopnia utrwalenia blizny (im młodsza zmiana, tym łatwiej ją usunąć)
- głębokości blizny (blizny powierzchniowe są bardziej podatne na leczenie)
- rodzaju blizny (blizny przerostowe i zanikowe wymagają odmiennego postępowania terapeutycznego)
- czasu trwania terapii (konieczne jest wykonanie pełnej serii zabiegów, w określonych odstępach czasowych; przerwanie terapii uniemożliwi uzyskanie najlepszego możliwego efektu)
- umiejętnego wyboru metody leczenia (najskuteczniejsze są tzw. terapie łączone)
Usuwanie blizn zanikowych ma na celu przede wszystkim pobudzenie syntezy kolagenu. Blizny zanikowe cechują się zbyt małą - w porównaniu do zdrowej tkanki – zawartością włókien kolagenowych. Do blizn zanikowych zaliczamy przede wszystkim blizny potrądzikowe, po przebytej ospie, a także rozstępy. Z kolei blizny przerostowe cechują się powstaniem nadmiaru tkanki w miejscu urazu. Szczególnym rodzajem blizny przerostowej jest keloid, który nie ogranicza się do miejsca przerwania ciągłości skóry i ma tendencję do powiększania się.
W przypadku blizn zanikowych doskonale sprawdzają się te zabiegi medycyny estetycznej, które stymulują syntezę kolagenu, a także procesy regeneracji skóry – dzięki temu możliwy jest remodeling skóry, wygładzenie jej powierzchni i zredukowanie widoczności blizny. Zabiegi polecane w celu usuwania blizn potrądzikowych to laser erbowo – yagowy, Dermapen 4, fibryna i osocze bogatopłytkowe. Terapię można uzupełnić zabiegami karboksyterapii czy peelingami chemicznymi. Wspomniane zabiegi sprawdzają się także w przypadku usuwania blizn pooperacyjnych i pourazowych.
Z kolei w przypadku blizn przerostowych terapia ukierunkowana jest na usunięcie nadmiaru tkanki. Wydawać mogłoby się, że najprostszą metodą jest chirurgiczne usuwanie tkanki, jednak ta metoda obciążona jest ryzykiem ponownego pojawienia się blizny, wynoszącym od 50 do 100%. Także nieumiejętne stosowanie lasera na blizny przerostowe może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, prowadząc do nadmiernej proliferacji włókien kolagenowych. Idealnie sprawdza się natomiast ostrzykiwanie blizn przerostowych sterydami, a także osoczem bogatopłytkowym.

Czy laserowe usuwanie blizn za pomocą lasera frakcyjnego Erb:Yag jest skuteczne?

Laser erbowo – yagowy to laser frakcyjny ablacyjny, emitujący wiązkę światła o długości 2940 nm. Zasada działania tego lasera sprowadza się do powstawania w naskórku i głębszych warstwach skóry mikrouszkodzeń na drodze odparowania naskórka (ablacji). Jeden impuls lasera generuje nawet kilkaset mikrouszkodzeń, które otoczone są przez nienaruszoną, prawidłową tkankę. Takie kontrolowane uszkodzenie poszczególnych warstw skóry prowadzi do zainicjowania intensywnych procesów regeneracji. Nasilona synteza włókien kolagenowych i elastynowych zapewnia efekt remodelingu skóry, zatem zastosowanie lasera Erb: Yag na obszarze blizny prowadzi do przebudowy nieprawidłowej struktury tkanki. Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych, a także laserowe usuwanie blizn potrądzikowych może prowadzić do wygładzenia skóry, ujednolicenia jej kolorytu oraz zredukowania widoczności blizny. Warto podkreślić, że laser ergowo – yagowy może być zastosowany zarówno w celu usuwania blizn zanikowych, jak i przerostowych. Dzięki takim zróżnicowanym trybom pracy zminimalizowane zostaje ryzyko pogorszenia stanu blizny, jak ma to miejsce w przypadku innych laserów.
W zależności od stopnia penetracji wiązki lasera, laser erbowo – yagowy może działać łagodnie, ograniczając się do powierzchniowych warstw skóry – dlatego zabieg z wykorzystaniem tego aparatu określany jest mianem peelingu laserowego. Natomiast głębsza penetracja wiązki lasera umożliwia redukcję bardziej zaawansowanych blizn. Zabieg z wykorzystaniem lasera nie jest bardzo bolesny, osoby o obniżonym progu bólu mogą poprosić o zastosowanie miejscowego znieczulenia kremem. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta, a następnie podlega stopniowemu złuszczaniu. Zabieg laserowe usuwania blizny trwa zazwyczaj kilka minut, zaś dla uzyskania optymalnego efektu konieczne jest wykonanie serii 4-6 zabiegów powtarzanych co 5 – 8 tygodni.

Wykorzystanie własnej krwi jako uzupełnienie w terapii leczenia blizn

Osocze bogatopłytkowe i fibryna to preparaty pozyskiwane z krwi pacjenta, które wykorzystane mogą być do ostrzykiwania blizn. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna wyróżniają się wysoką koncentracją płytek krwi, czynników wzrostu oraz peptydów. Dodatkowo fibryna wzbogacona jest o trójwymiarową strukturę włókienek fibrynowych, co gwarantuje stopniowe uwalnianie związków aktywnych i dłuższy czas działania.
Osocze bogatopłytkowe i fibryna doskonale sprawdzają się w przypadku blizn zarówno przerostowych, jak i zanikowych. Najlepsze efekty można uzyskać na bliznach świeżych, czyli o barwie różowej czy czerwonej. Ponadto ostrzykiwanie blizn osoczem lub fibryną stanowi doskonałe uzupełnienie terapii łączonych, np. z zabiegiem Dermapen 4 czy laserowym usuwaniem blizn. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów usuwania blizn, także zastosowanie osocza oraz fibryny wymaga konsekwencji i wielokrotnego powtarzania zabiegów.

Jak ususnąć blizny przerostowe?

W przypadku blizn przerostowych z powodzeniem stosowane jest ostrzykiwanie kortykosteroidami. W przypadku młodych blizn przerostowych efekty są bardzo zadowalające, zaś w przypadku blizn starszych problematyczne może okazać się wykonanie nakłuć, gdyż tkanka bliznowata może być stwardniała. Wówczas w celu zmiękczenia blizny można wykonać zabieg krioterapii. Ostrzykiwanie sterydami może być także stosowane profilaktycznie po wycięciu chirurgicznym blizny przerostowej.
Skuteczność takiej metody usuwania blizn przerostowych jest bardzo wysoka, a ryzyko nawrotów jest umiarkowane. Zazwyczaj wystarczy wykonać 2 lub 3 iniekcje w dostępach 2 – 4 tygodnie, choć niekiedy wskazane jest kontynuowanie terapii przez okres kilku miesięcy.

Usuwanie blizn powypadkowych, pooperacyjnych, po oparzeniach czy blizn potrądzikowych jest obecnie skuteczniejsze niż kiedykolwiek. Zabiegom usuwania blizn mogą z powodzeniem poddać się zarówno osoby aż już utrwalonymi bliznami, jak i osoby, u których blizny są jeszcze świeże. W każdym przypadku uzyskać można efekt redukcji widoczności blizn, a blizny świeże mogą stać się praktycznie niewidoczne. Sekretem skuteczności terapii usuwania blizn jest wykorzystanie najnowocześniejszych zabiegów, łączenie rozmaitych technik w ramach terapii łączonej, a także optymalne dopasowanie procedur do typu blizny. I oczywiście – nie należy zapominać o systematycznym, regularnym powtarzaniu zabiegów. Tylko zrealizowanie całej serii zabiegów zapewnia uzyskanie najbardziej optymalnego efektu wygładzenia blizny, a także ujednolicenia jej kolorytu.